✅همزمان با هفته میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با حضور محمد زاده فرماندار چالدران .جباری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان،حجت الاسلام محمد زاده امام جمعه .اعضای شورای تامین و ادار

📅دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰

✅همزمان با هفته میراث فرهنگی ،
صنایع دستی و گردشگری با حضور محمد زاده فرماندار چالدران .جباری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان،حجت الاسلام محمد زاده امام جمعه .اعضای شورای تامین و اداری از طرح سایت موزه باز جنگ چالدران رونمایی شد .

🔻فرماندار چالدران در این مراسم با اشاره به اهمیت تاریخی جنگ چالدران از این جنگ به عنوان نماد شجاعت ،شهامت و غیرت ملت ایران اسلامی یاد کرد و گفت :در آن زمان نیروهای شاه اسماعیل صفوی با کمترین امکانات  و نیرو در برابر  دشمن متجاوز ایستادگی کردند و یک وجب از خاک پاک ایران اسلامی به دشمنان ندادند.

🔻محمد زاده با بیان اینکه در جهت معرفی اهمیت این جنگ و رشادتهای دلاور مردان  شرکت کننده در جنگ چالدران باید تمامی توان و تلاش لازم را بکار گرفت افزود :با اجرای طرح سایت  باز موزه  جنگ چالدران می توان در شناساندن آن به گردشگران اقدامات شایسته ای را انجام داد .

 مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان نیز در این مراسم با اعلام اینکه سایت موزه باز جنگ‌چالدران به وسعت ۴/۵ هکتار  با زیر بنای فضای سرپوشیده  بیش از ۴۰۰ متر مربع طراحی شده است افزود: در این طرح خدمات رفاهی ،تفریحی و بازگویی رویداد های جنگ چالدران طراحی شده است .

🔻جباری با بیان اینکه در حال حاضر برای ساماندهی محوطه وردی مقبره سید صدرالدین بیش از ۱۰ میلیارد ریال  اعتبار هزینه می شود افزود: در جهت اجرای فاز بعدی طرح نیز با مشارکت بنیاد علوی  اعتبارات اختصاص یافته هزینه خواهد شد .

🔻 امام جمعه چالدران نیز در این مراسم  از چالدران آشناترین نام از منطقه آذربایجان‌غربی در کتب تاریخی و مذهبی یاد کرد و‌گفت : شهری که هر چند به خاطر اتفاق تلخی چون جنگ، پرآوازه شده، اما مطمئنا شهری است که جنگ روی داده در آن برای ایران و ایرانی مسلمان، آکنده از افتخار و ثابت قدمی در راهی است که آن را اعتقاد خود می‌داند.

🔻 حجت الاسلام محمد زاده با تاکید بر اینکه اهمیت و ارزش  تاریخی جنگ چالدران باید به طور وسیع و گسترده برای عموم مردم معرفی شودافزود: از اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان، ادارات متولی انتظار می رود ضمن ایجاد زیر ساختهای لازم توسعه در این محل  با برگزاری همایش ملی و استانی در خصوص معرفی این مکان تاریخی و مذهبی  فعالیت  های لازم را انجام دهند.

🔻تجلیل از فعالان عرصه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری .اجرای اسب سواری و نواختن آهنگ حماسی از جمله برنامه های جنبی این مراسم بود.